Policz, posprawdzaj różne warianty listew przypodłogowych i zaplanuj budżet budowy odpowiedzialnie.

Możesz zamontować w swoim nowym domu marketowe listwy z PCV, ale będą one wyglądać w podobny sposób jak tłusty facet w podkoszulku za kierownicą BMW serii 7.
Moje subiektywne obserwacje wykazują że w tego typu listwach prawdopodobieństwo wystąpienia usterki w pierwszym roku użytkowania wynosi 100%. Listwy PCV możesz zamontować w jedynie mieszkaniu pod wynajem dla studentów, w oparach dymu z e-papierosów i trawki i tak nie zauważą że coś odpadło.

Nie namawiam Cie do zakupu listew ze stali nierdzewnej za 9 000 zł, bo wtedy twój dom będzie przypominał salę operacyjną. Jak skusisz się na bukowe listwy drewniane za jedynie 3 790 zł, to być może Greta Thunberg będzie z ciebie dumna.

 

Budżet budowy – czyli ile tak naprawdę wydasz na listwy przypodłogowe

Założę się że kosztu listew nikt nie bierze pod uwagę planując budowę domu. Czy wiesz ile kosztują listwy przypodłogowe do Twojego domu?
Przygotowując budżet moją metodą od szczegółu do ogółu listwy naturalnie znajdą się w wyliczeniu (więcej o tej metodzie znajdziesz we wpisie: budżet budowy od szczegółu do ogółu ). Jestem pewien, że kalkulując koszty budowy tradycyjnym sposobem nikt o tym nie będzie pamiętał.

Okazuje się, że koszt listew przypodłogowych może być bardzo różny. Najtańsze listwy PCV dla niewielkiego domu o powierzchni około 100 m2 powinny kosztować około 2 000zł. To niewiele w skali wszystkich wydatków na dom, ale czy naprawdę chcesz mieć w nowym domu odpadające listwy.
Może warto wydać więcej pieniędzy na listwy lepszej jakości które będą wyglądać estetycznie przez wiele lat. Decyzja należy do Ciebie, ważne żeby była świadoma.

Najdroższe listwy w moim zestawieniu wykonane są z blachy nierdzewnej o wysokości ponad 7cm, koszty dla małego domu wyniosą około 9 000zł. To już niemała sumka.

Estetyczne listwy drewniane średniej wysokości powiedzmy 3-7cm dla tego samego przykładowego domu będą kosztować od 2 750zł do 3 450zł. Koszt obejmuje malowanie i montaż.

Podane wyliczenia traktujcie orientacyjne, ponieważ ceny różnią nie w różnych częściach kraju.

 

Arkusz kalkulacyjny do obliczenia kosztu listew przypodłogowych

Arkusz umożliwia samodzielny wybór odpowiednich listew.

Przygotowałem analizę dla następujących rodzajów listew:

  • listwy PCV
  • listwy MDF
  • listwy drewniane sosna/świerk
  • listwy drewniane dąb
  • listwy drewniane buk
  • listwy aluminiowe
  • listwy z okleiną naturalną
  • listwy ze stali nierdzewnej

Rodzaj listew wybierzesz z listy rozwijanej w kolumnie B.

W kolumnie C możesz  wybrać wysokość listew  (niskie 2-3cm, średnie 3-7cm lub wysokie powyżej 7cm).

W kolumnie E wpisz ilość mb listew, w kolumnie H wpisz ilość narożników zewnętrznych, w kolumnie K wpisz ilość narożników wewnętrznych, w kolumnie N wpisz ilość zakończeń.

Ceny jednostkowe listew znajdują się w arkuszu Cennik1. Jeśli potrzebujesz zmienić jakieś ceny jednostkowe wpisz odpowiednią cenę w arkuszu Cennik1.

 

Dziękuję, że czytasz mojego bloga. Jeżeli przeczytałeś ten wpis daj mi znać w komentarzu, że jesteś 🙂