Przychodzi ekipa na budowę i pierwsze co mówi majster:
…ależ to ktoś spartolił !!!
dobra ale jak to wykonać poprawnie?
Wszyscy popełniamy błędy, ale konsekwencje różnią się zasadniczo w zależności od sytuacji. Gdy kasjerka w Lidlu pomyli się i skasuje brokuł 3,99 zł/szt jako kapustę (1,99 zł/kg 5,17 zł/szt), zapłacisz 1,18 zł więcej.
Przez błąd projektanta hali Międzynarodowych Targów Katowickich budynek zawalił się podczas wystawy gołębi w 2006 i życie straciło 65 osób.
Błędy popełniamy wszyscy ale nie każdy błąd ma takie same konsekwencje. Szukanie i napiętnowanie winowajcy nie poprawi sytuacji. Kiedy widzę jakąś pomyłkę budowlaną staram się odpowiedzieć jak należy wykonać to poprawnie i co zrobić, aby podobny błąd nie powtórzył się.
Kosztowna naprawa cieknącej dylatacji
Przeczytałem ostatnio artykuł kolegi, który zajmuje się iniekcjami. Tym razem skutecznie uszczelnił cieknącą dylatacje ściany murowanej. Koszt około 1000zł/mb dylatacji.
http://www.inblock.com.pl/blog/93-dylatacja-w-murze-z-bloczka-betonowego
Jak uniknąć kłopotów
Przecież większość budowlańców uważa że włożenie styropianu w dylatację załatwia sprawę. No chyba, że mówimy o wersji premium, na Panie to wtedy styropian w szczelinie dylatacyjnej 2 cm + dodatkowo pianka PU taka do montażu okien 🙂
Niestety ani powyższa wersja standard, ani wersja premium nie powstrzyma naporu wody, no i mamy problem, woda przecieka do piwnicy.
Wiecie co przeszukałem internet i nie znalazłem rozwiązania… czyli jak nie ma w Google to znaczy, że albo problem nie istnieje (odpada Mateusz opisał prawdziwą sytuację), albo nie ma rozwiązania.
Z drugą tezą też się nie zgodzę, sam stosowałem pewne rozwiązania z dobrym skutkiem.
Stosowałem dwa rozwiązania w podobnych sytuacjach. Wujek Google Ci tego nie powie, o czym przeczytasz poniżej 🙂
Moje sposoby na uszczelnienie dylatacji pionowej ściany, które stosowałem i mogę w pełni zarekomendować to:
– pasek papy termozgrzewalnej
– taśma Sikadur Combiflex
Papa termozgrzewalna
Pasek z papy termozgrzewalnej o szerokości około 25-30 cm naklejony na dylatację od strony gruntu to jedno z prostszych rozwiązań, które skutecznie powstrzyma napór wody. Papa minimum klasy V60S30. Ważne jest dokładne wykonanie co w praktyce nie jest proste. Szczelne przyklejenie papy zgrzewalnej na powierzchni pionowej nie jest łatwe ponieważ papa będzie się zsuwać. Ważne jest dobre sklejenie papy z izolacją poziomą fundamentu .
Szelinę dylatacyjną należy uzupełnić wkładką poliuretanową (można włożyć szarą otulinę do rur) na wcisk, lub wypełnić pianką rozprężną aby papa miała oparcie i nie została przerwana od nacisku gruntu. Pamiętaj aby przed klejeniem papy zagruntować ścianę primerem z systemu producenta papy.
Koszt materiałów na 1mb dylatacji wynosi około 6,08 zł.
Wyliczenie:
- sznur poliuretanowy dylatacyjny 1,50 zł/mb
- papa dobrej jakości 4,0 mm grubości 78,41 zł/rolkę 7,5m2, metr bieżący paska papy 30 cm wynosi 78,41zł : 22,5mb = 3,48 zł/mb
- roztwór asfaltowy do gruntowania o wydajności 0,8 kg/m2 w cenie 4,1 zł/kg, na jeden metr dylatacji potrzeba około 0,25 kg, koszt roztworu 1,1 zł/mb
Wady:
- konieczne dokładne wykonanie, aby zapewnić szczelność
Zalety
- powszechnie dostępne materiały
- technologia zgrzewania znana znacznej części wykonawców
- niska cena