9 na 10 inwestycji znacząco przekracza kosztorys

To oczywiste, że koszt budowy domu znajdziesz w portalach budowlanych, na forach internetowych lub kupując projekt typowy. Jestem pewny, że słyszałeś o kosztorysie budowlanym.

W ten sam sposób postępowali promotorzy wielkich projektów budowlanych Świata. Badania przeprowadzone przez Benta Flyvbjerga pokazują, że koszty były niedoszacowane w prawie dziewięciu na dziesięć inwestycji. Mało tego, niedoszacowanie budowy dziś jest podobne jak było 10, 30 i 70 lat temu. Zjawisko występuje na wszystkich kontynentach. Koszt budowy tunelu pod kanałem La Manche przekroczył o 80% kosztorys, a jednym z najbardziej spektakularnych przykładów niedoszacowania kosztów jest słynny gmach Opery w Sydney.

Młody Duński architekt Jörn Utzon w 1957 r. wygrał konkurs na projekt budynku opery, pomimo że przedstawił tylko ogólny szkic. Wygląd budynku zachwycił jury konkursu i jest podziwiany do dzisiaj. Budowa nie szła gładko, budowniczy z ogromną trudnością realizowali niezwykły budynek. Wiele piętrzących się problemów spowodowało wydłużenie czasu realizacji o 10 lat. Architekt który stworzył to genialne dzieło nie dokończył budowy i odszedł w niesławie. Stało się tak, ponieważ nie godził się na obniżenie kosztów budowy przez stosowanie rozwiązań do których nie był przekonany, a Inwestor przestał się godzić na dalszy wzrost kosztów.  Ostatecznie budowę dokończyli australijscy architekci, a Utzon nie został nawet zaproszony na otwarcie Opery. Pierwotny kosztorys budowy został przekroczony piętnaście razy!

Niestety kosztorys w momencie podejmowania decyzji o budowie jest daleki od końcowego.

Nie trać czasu i pieniędzy

Nie chcesz stracić wiele czasu i pieniędzy, wyrzuć kosztorys do kosza.

Chcesz poznać mój sposób szacowania kosztów budowy?

Zachęcę Cię słowami Johna C. Maxwella zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast zastanawiać się gdzie się rozeszły

 

Mam dla ciebie wyzwanie. Przygotuj budżet budowy. Jeżeli zrobisz go rzetelnie to mogę Ci obiecać, że nie zamieszkasz w nieotynkowanym domu do którego brnąć będziesz po kolana w błocie, a co gorsze z poczuciem porażki, frustracji i lęku o jutro.

Zacznij od końca. Wyobraź sobie jak ma wyglądać Twój dom. Wykorzystaj pomysły z aplikacji Pinterest, ilustrowanych magazynów lub z internetu. Zacznij od wykończenia, wybierz meble, armaturę łazienkową, lampy, farby, tapety, płytki, posadzki. Zastanów się jaki chcesz mieć ogród, taras, z czego ma być zrobione ogrodzenie? Z desek, kamienia czy zwykłej siatki.

Sprawdź ceny wszystkich elementów i zapisz je. Przejdź do kolejnych asortymentów robót jak : tynki, posadzki, elewacja, drzwi, okna, pokrycie dachu. Zakończ spisywanie kosztów na elementach od których inni zaczynają wycenę, tj. fundamenty, ściany, stropy, konstrukcja dachu.

 

Budowa to bardzo skomplikowany proces i o wielu rzeczach możesz nie wiedzieć lub po prostu o nich zapomnisz. Niech cię to nie przeraża.

  1. Podziel budżet na mniejsze kroki, które łatwiej osiągniesz i nie zniechęcisz się. Na przykład, meble, oświetlenie, tapetowanie ogrodzenie, dach itp. Staraj się nie stosować wielu uogólnień typu „roboty wykończeniowe”. Pod takim pojęciem kryje się bardzo wiele elementów i nie wycenisz tego poprawnie.
  2. Wyceń swój czas. Jeżeli planujesz wykonywać część robót osobiście, wyceń swój czas i wstaw taką pozycję w budżecie. Często zakładamy, że jakieś roboty (malowanie, tapetowanie, urządzanie ogrodu, montaż ogrodzenia) wykonamy osobiście, nie płacąc za usługę. W budżecie należy wycenić te prace wyliczając czas wykonania i koszt Twojej pracy. W praktyce przeważnie nie będziesz miał odpowiedniej ilości czasu, żeby wykonać te roboty i wówczas będzie musiał zlecić komuś wykonanie i koszt ostateczny nie będzie się drastycznie różnił od założonego. Może się zdarzyć, że koszt twojej pracy jest wyższy od podwykonawcy i korzystniej będzie jemu zapłacić za usługę a samemu zająć się w tym czasie zarabianiem.
  3. Budżet budowy pomaga sprawniej zarządzać inwestycją ponieważ wiesz co cię czeka i w którym etapie się znajdujesz.
  4. Pieniądze na budowie rozchodzą się bardzo szybko. Budżet budowy zabezpieczy cię przed wpadnięciem w poważne kłopoty finansowe.

 

Tak zaplanowany budżet oczywiście wymaga jeszcze dopracowania wielu szczegółów, ale lepszy przybliżony budżet niż żaden. Budżet możesz adoptować i modyfikować wg potrzeb w trakcie budowy ale najważniejsze jest zacząć.

Utzon pragnął, żeby gmach opery w Sydney był idealny pod każdym względem. Jeżeli chcesz wybudować idealny dom dla siebie i nie popłynąć z kosztami spróbuj spojrzeć na inwestycję od końca.

Głupio byłoby gdybyś nawalił z kosztami budowy tak, że nie mógłbyś zaprosić samego siebie na parapetówkę 😉

Metoda od szczegółu do ogółu nie zostawi cię w złudnym przekonaniu o całkowitych kosztach budowy, w miejscu w którym wydatki dopiero się zaczynają.

Cykl budżet budowy

Dzisiejszy wpis to początek serii. Zależy mi na tym aby przekazać Ci krok po kroku wiedzę jak stworzyć i prowadzić i analizować budżet budowy. Cykl będzie wyglądać mniej więcej tak:

  • Co około 3 tygodnie pojawiać się będzie kolejny artykuł opisujący budżet budowy.
  • Zaczynam od spraw ogólnych aby w następnych wpisach przybliżyć kolejne etapy pracy nad budżetem budowy
  • Stopniowo będę zamieszczał arkusze kalkulacyjne z kolejnymi częściami cyklu, żeby na koniec każdy miał do dyspozycji pełny arkusz do budżetu budowy

Pomóż Twoim znajomym zaplanować koszty budowy

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że przekonałem Cię do stworzenia budżetu budowy. Jeżeli masz znajomych, którym może się przydać wiedza o planowaniu koszty budowy domu to udostępnij proszę ten wpis.

Życzę miłego dnia i czekam na Twoje pytania i komentarze 🙂