Czy sauna we własnym domu to nieprzyzwoity luksus z pięciogwiazdkowych hoteli? Czy marzysz o wygrzaniu ciała w saunie w mroźny zimowy wieczór?
Długo nie mogłem uwierzyć, że mogę spełnić marzenie żony o regularnym saunowaniu, w zaciszu własnego domu. Bez potrzeby wcześniejszego zamawiania sauny na wyłączność na mieście, czy uczestniczenia w zbiorowym saunowaniu.

Postanowiłem samemu zrobić małą kabinę infrared w piwnicy. Doprecyzuje pojęcie mała  – chodzi o pomieszczenie w którym zmieszczą się dwie osoby w pozycji siedzącej.  Marzyłem o saunie na tyle małej, aby nagrzanie nie trwało wieczność oraz aby koszt energii elektrycznej nie zrujnował domowego budżetu.

Wymiary wewnętrzne mojej sauny to 97 cm x 122 cm. Wysokość ograniczał sufit piwnicy. Po wykonaniu ocieplenia podłogi sufitu kabiny i obłożeniu konstrukcji drewnem wysokość w kabinie wynosi 189 cm.
Wymiary kabiny nie pozwalają wprawdzie na przyjęcie pozycji leżącej, ale jest to pewien kompromis pomiędzy komfortem, a kosztem wykonania i eksploatacji. Kabina jest nagrzewana przez 3 lampy infrared firmy Eos o mocy 750 W każda. Dwie lampy zamontowałem w narożnikach za plecami, a jedną na przeciwko ławki koło drzwi. Zastosowałem ten sam typ lampy, który umożliwia montaż zarówno w pionie jak i w poziomie, na płaskiej powierzchni (wpuszczana) oraz w narożnikach.

Konstrukcję kabiny tworzy układ kantówek o wymiarach 8 cm x 8 cm. Ponieważ w mojej piwnicy podłoga ma spadek w kierunku kratki ściekowej na środku pomieszczenia, musiałem wypoziomować podłogę sauny. Konstrukcja podłogi wykonałem jako ramą z kantówek o wymiarach dostosowanych do wyrównania spadków, tak aby w najmniejsza wysokość konstrukcji wynosiła 10 cm w celu ocieplenia podłogi wełną mineralną.
Wszystkie ściany i sufit również ociepliła wełną mineralna firmy Rockwool o grubości 10 cm.

Od strony wewnętrznej na wełnę mineralna położyłem ekran z trójwarstwowej folii aluminiowej, złożonej z naturalnie brązowego papieru ‘kraft-liner’ 70 mg/m² + folii laminowanej LDPE 15 g/m² + folii aluminiowej 19 g/m² ( 7µm ). Ekran zamocowałem zszywkami do konstrukcji sauny i dodatkowo uszczelniłem taśmą przylepną. W warstwie wełny mineralnej ułożyłem przewody silikonowe 3 x 1,5 mm2 w rurkach instalacyjnych, do zasilania lamp grzewczych

Na ścianie frontowej zostawiłem otwór o wymiarach 70 cm x 190 cm w który wstawiłem szklane drzwi do sauny firmy HaServ. Zastosowałem prosty sterownik elektroniczny Nexen SS11 za pomocą którego ustawiam temperaturę w saunie, czas grzania, opóźnienie załączenia, załączanie oświetlenia sauny, dodatkowo urządzenie ma funkcję sterowania aromaterapią, której w mojej saunie obecnie nie wykorzystuję.

W trakcie użytkowania sauny przyjemne światło zapewniają lampy grzewcze. Gdy temperatura w kabinie osiągnie wymaganą, lampy wyłączają się, a nastrój zapewnia lampion ze świeczką który stoi na stołku przed sauną. Przez szklane drzwi migająca świeca dostarcza miłe wrażenia, a ciemność w kabinie przy jednoczesnym braku ogrzewania, zapewnia miłe wytchnienia i czas na zagłębienie się w myślach.
Oświetlenie sauny w czasie sprzątania czy innych prac, zapewnia lampa sufitową ledowa o niewielkiej wysokości, aby nie przeszkadzała w użytkowaniu.

Wnętrze sauny obiłem boazeria z świerka skandynawskiego. Zastosowałem boazerie suszoną komorowo w klasie A+B o grubości 14 mm. Boazerie taka można kupić w większości składów z drewnem. Drewno na okładzinę sauny musi być dobrej jakości, przede wszystkim nie może z niego wyciekać żywica. W klasie drewna A+B są zdrowe sęki, które nie są niczym złym, a wręcz dodają uroku. Zdarzają się też sęki wypadające który należy unikać lub tak dociąć listwy, aby sęki znalazły się w materiałach odpadowych. Boazeria została zamontowana na systemowe blaszki przybijane gwoździami do konstrukcji.

Narożniki sauny obłożyłem ćwierćwałkiem drewnianym o wymiarach 20 x 20 mm.
Cały dłuższy bok kabiny zajmuje ławka o głębokości 52 cm, wykonana jako stojąca konstrukcja z heblowanych kantówek sosnowych. Siedzisko wykonałem z listew z drewna osikowego o wymiarach przekroju 22 x 80 mm. Listwy zamontowałem do konstrukcji gwoździami miedzianymi bez łebków,  z przerwami około 7 mm.

Siedzisko z drewna osikowego zapewnia idealny komfort kontaktu z ciałem, brak jakichkolwiek drzazg oraz wycieków żywicy. Głębokość siedziska wynosi 52 cm a wysokość od podłogi to 57 cm.

Przewidziałem dodatkowo możliwość zamontowania jeszcze jednej lampy grzewczej pod ławką, w tym celu wyprowadziłem w tamtym miejscu przewody. Decyzja o zakupie dodatkowej lampy, która będzie ogrzewać łydki podczas siedzenia już zapadła, uważam że dodatkowa lampa jeszcze bardziej podniesie komfort użytkowania sauny.

Na zewnątrz sauna została obłożona płytą wiórowa laminowaną oraz deskami tarasowymi z modrzewia które zostały po wykonaniu tarasu.
Moc każdej z 3 lamp infrared to 750 W. Zużycie prądu podczas 30 minut nagrzewania i godzinnej sesji w saunie wynosi: 750W x 3szt x 1,5h = 3,38 kWh.
Cena energii elektrycznej 0,7zł/kWh
Koszt jednej sesji w saunie to 3,38 kWh x 0,7 zł/kWh = 2,36 zł

Dr Lawrence Wilson w swojej książce „Terapia sauną w celach detoksykacyjnych i leczniczych” poleca naturalne leczenie sauną.
Korzyści przebywania w saunie można podzielić, na te które pojawiają się wcześnie w czasie przebywania w saunie i te które pojawiają się później.
Korzyści w czasie przebywania w saunie w pierwszej fazie, kiedy ciepło jest rozproszone przez organizm i temperatura nie wzrasta to zmniejszenie odczuwania bólu, wystąpienie potów, złagodzenie przekrwienia narządów wewnętrznych, poprawa utlenienia i rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, zmniejszenie nadmiernej aktywności współczulnego układu nerwowego.

Przy systematycznym saunowaniu skóra jest bardziej aktywna i pocenie nasila się. Wraz z potem z organizmu wydostają się chlorki sodu przez co zwiększa się zdolność zatrzymywania minerałów w organizmie.

W saunie ciało próbuje obniżyć swoją temperaturę i więcej krwi dopływa do płuc, gdzie pobiera więcej tlenu. Serce pompuje więcej krwi przez całe ciało co zdecydowanie poprawia natlenienie. Oskrzela i płuca oczyszczane są z infekcji.

Sauna skutecznie porusza krew. Krew przetaczając się do powierzchni ciała zmniejsza przekrwienie nerek, wątroby, i innych narządów wewnętrznych.

Naukowo potwierdzone zmniejszenie produkcji ciepła i poprawa gospodarki kwasowo-zasadowej przynosi same korzyści.

Po 10-30 minutach przebywania w saunie ciało nie potrafi już rozprowadzać dostarczonego ciepła. Temperatura ciała podnosi się, a słabsze komórki obumierają, unieszkodliwianie są patogenne mikroorganizmy.
Temperatura ciała podnosi się o 1-4 C. W podwyższonej temperaturze obumierają komórki nowotworowe, bakterie i krętki, grzyby i cała masa innych pasożytów, o których nawet nie chcę myśleć.

Dobroczynne działanie sauny jest znane od setek lat. Indianie Ameryki Północnej przechodzili ceremonie szałasu potów, a Finowie od stuleci korzystają z sauny suchej, w Rosji znana jest bania – wschodnia odmiana sauny.

Dr Jari Laukanen z Finlandii przez 25 lat przebadał ponad 2000 mężczyzn korzystających z sauny .Wyniki są rewelacyjne. Naukowcy potwierdzają że w saunie wytwarzane są białka szoku cieplnego, bez wchodzenia w medyczne szczegóły ma to udowodniony wpływ na zahamowanie nowotworów, choroby Alzheimera czy Parkinsona. Poprawia kondycję chorego na niewydolność serca oraz pomaga osobom po zawale. Ciekawy wywiad z Dr Laukanenem przeprowadziła amerykańska lekarka Dr Rhonda Patrick na swoim kanale Found My Fitness: https://youtu.be/jL7vVG_CFWA


„[…] badania wykazały, że w porównaniu z ludźmi korzystającymi z sauny raz w tygodniu, zagrożenie związane z chorobami układu krążenia jest o 27% niższe dla ludzi, którzy używali jej od dwóch do trzech razy tygodniowo. Z kolei dla ludzi, którzy korzystali z sauny od czterech do siedmiu razy tygodniowo, to zagrożenie było aż o 50% niższe, niż dla tych korzystających z sauny tylko raz w przeciągu tygodnia.”


 

Tych rewelacyjnych skutków możesz doświadczyć wydając nie więcej niż 8000 zł.
Koszt materiałów do budowy mojej sauny infrared wyniósł około 6 600 zł. Wykorzystałem część materiałów pozostałych z remontu (kantówki drewniane, płytę osb, parkiet). Rzeczywisty koszt zakupu materiałów potrzebnych do budowy małej sauny infrared przedstawiam w poniższej tabeli. Promienniki, drzwi, sterownik kupiłem w firmie saunykubik.pl . Elementy drewniane zakupiłem w firmie ekodrewno.pl

 

Robocizny nie liczę, ponieważ wykonałem ją sam. Koszt podobnej sauny zamówionej w wyspecjalizowanej firmie kosztuje około 11 000 zł.

Dla wielu sauna jest symbolem luksusu, widzimy ją w ekskluzywnych hotelach, strefach spa na wyjazdach firmowych.
Dzisiaj nie jest to luksus nie do zdobycia. Moja sauna zajmuje powierzchnię 1,74 m2, podobną postawisz nawet w mieszkaniu.

Pięć Siedem powodów żeby jutro zacząć budować saunę w domu czy mieszkaniu:
– zmniejszysz ryzyko przedwczesnej śmierci, choroby Alzheimera i Parkinsona, poprawisz prace serca, układu krążenia, pozbędziesz sie komórek nowotworowych, grzybów bakterii
– złagodzisz stres i zmęczenie,
– niezwykle przyjemne chwile z żoną czy mężem pozostaną w twojej pamięci na lata,
– poprawisz zdrowie mózgu i zmniejszysz ryzyko demencji,
– zredukujesz bóle, w tym bóle głowy,
– wzmocnisz odporność organizmu.
– poprawisz wyniki sportowe.

To do dzieła 🙂

Zainteresuj znajomych budową własnej sauny i udostępni ten wpis.
Jak masz jakieś pytania pisz w komentarzu, postaram się odpowiedzieć.