Czy zastanawiałeś się ile wydasz na meble do domu?

Jestem przekonany, że nad tym się nie pochyliłeś. Po pierwsze kiedy podejmujesz decyzję o budowie domu, zakup mebli jest tak odległym tematem, że nie widzisz potrzeby się nad tym zastanawiać. Jest wiele ważniejszych tematów. 
Można przecież zrobić stół z palety, sofę z paczek styropianu a krzesła ze skrzynek po piwie (powinno być ich nadmiar po budowie 🙂 ). Ale zaraz … marzyłeś o cudownym, wyposażonym domu, oglądałeś aranżacje na Pinterest-cie. Początkowo niedzielny obiad na skrzynkach po piwku zapewne będzie ekscytującym przeżyciem, ale z czasem możesz czuć dyskomfort z życia bez mebli.

Ile kosztują meble?

W tym wpisie zebrałem podstawowe koszty mebli do domu jednorodzinnego. Bez szaleństw przy średnim standardzie wychodzi 43 551zł. Koszty raczej mogą wzrosnąć niż zmaleć. Tylko podstawowe meble bez jakichkolwiek ozdób, półeczek, lampek itp. Ten sam zestaw przyjmując nieco wyższy standard koszt wynosi 76 398zł. W wysoki standard nie zmieszczą się meble secesyjne, zabytki, meble skórzane czy zaprojektowane przez znanych projektantów.
Ceny dotyczą samych mebli bez sprzętu agd.
Zapytałem znajomego stolarza, który robi naprawdę super eleganckie meble: – ile może kosztować komplet mebli na zamówienie do niewielkiego domu (4 pokoje, kuchnia, 2 łazienki, przedpokój)?. Odpowiedź brzmiała – nie ma górnej granicy, na meble możesz wydać każdą kasę.

Takiej odpowiedzi się zresztą spodziewałem, uogólniając na dom i wyposażenie możesz wydać każde pieniądze.

Zaplanuj budżet a na nic Ci nie braknie.

Metoda szacowania kosztów budowy od ogółu do szczegółu polega na spojrzeniu w przyszłość. Wyobraź sobie dom w którym będziesz mieszkać. Pierwsze co widzisz oczami wyobraźni to wyposażenie – meble. Nie widzisz z czego są zrobione ściany czy fundamenty ani jakie rurki biegną w podłodze. Ta metoda pozwoli Ci oszacować koszty budowy bez pominięcia najbardziej kosztownych elementów.
Wycenę zacznij od mebli. Następnie przejdź do robót wykończeniowych (kafelki, podłogi, malowanie) i tak po kolei dojdziesz do fundamentów. Metoda pozwoli Ci uzmysłowić sobie konieczność oszczędzania od samego początku. W przeciwnym razie wydasz całą kasę na stan surowy i nie będziesz miał środków na wykończenie.
Pomogę Ci zaplanować budżet budowy. Kliknij przycisk POBIERZ, a dostaniesz arkusz excel z wyceną umeblowania domu. Plik jest tak skonstruowany, żebyś mógł dopasować podstawowe meble do domu wg swoich upodobań. Arkusz wyliczy łączny koszt mebli.

Ceny poszczególnych mebli przyjąłem ze strony Kalkulatory Budowlane https://kb.pl/ (znajdziesz tam wiele ciekawych kalkulacji) oraz z własnych obserwacji.

Jeśli tylko uznasz, że ktoś z Twoich znajomych właśnie potrzebuje wsparcia w planowaniu budowy, podziel się tym wpisem 🙂 Proszę Cię o to ponieważ pragnę pomóc wszystkim inwestorom wybudować wymarzony dom i jednocześnie nie wpaść w kłopoty finansowe.