W tym podcaście mój gość – Mirek Sokołowski – mówi na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu, odbiorze i użytkowaniu rusztowań budowlanych.
Kiedy byłem na urlopie w Londynie, bardzo chciałem zrobić piękną fotkę, na pamiątkę miłego pobytu w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Doszedłem wzdłuż Tamizy do mostu Westminsterskiego od strony London Eye. Do celu wycieczki pozostało jedynie przejeść pod mostem, aby dostać się na drugą stronę Westminster Bridge Rd.
Przejście wąskim chodnikiem pod mostem było nie lada wyzwaniem, choć odcinek miał zaledwie kilkanaście metrów. Nie spodziewałem się, że na przeciwko Brytyjskiego Parlamentu wszyscy mieszkańcy tej metropolii oddają mocz. Śmierdziało szczynami jak w przejściu podziemnym na stacji PKP Chorzów Miasto. Przez zawroty głowy ledwo doczołgałem się na drugą stronę, po czym musiałem wrócić po moją żonę. Niewiele brakło by straciła przytomność w tym niezbyt romantycznym miejscu.
Na szczęście wspomagając się wzajemnie dotarliśmy na drugą stronę, do miejsca z którego miałem wykonać fotkę życia. Udało się, mam pamiątkę z Londynu. Moje zdjęcie przedstawia piękny widok na Tamizę wraz z mostem Westminsterskim, a w oddali pręży się dumnie … rusztowanie skrywające w całości słynnego Big Bena 🙂

Rusztowanie budowlane to konstrukcja tymczasowa
To prawdziwe stwierdzenie niesie za sobą trochę niebezpieczną wymowę, ponieważ od konstrukcji tymczasowej już bardzo blisko do konstrukcji prowizorycznej tzw. prowizorki.
Z całą pewnością żaden element rusztowania nie może być prowizorką!

Rusztowania bambusowe wykonywane powszechnie w Azji, które robią furorę na Facebooku, też wykonywane są wg ściśle określonych zasad przez ekipy wyspecjalizowane. Nie wpadnij w złudne poczucie, że skoro Azjaci obstawiają budynki wysokościowej rusztowaniem z bambusowych gałęzi, to ustawione przez Ciebie systemowe rusztowanie elewacyjne jest bezpieczne. Wszędzie obowiązują jakieś zasady i dopiero po ich spełnieniu możesz mówić, że rusztowanie jest bezpieczne.




Z podcastu dowiesz się
Mirek przepracował 15 lat w branży rusztowaniowej i wiele widział. Z podcastu dowiesz się m.in.:
- jakie są rodzaje rusztowań
- jakie odbiory należy wykonać
- kto powinien ustawiać i odbierać rusztowania
- jak posadowić
- dlaczego elementy rusztowań nazywane są przez montażystów zupełnie inaczej niż zapisano w specyfikacji dostawy
- jak kotwić rusztowania
- z czego zrobić podesty i jak poprawnie zamocować
- jak stężyć konstrukcję rusztowania
- kiedy barierki na rusztowaniu trzeba założyć również od wewnątrz
- jak obliczyć obciążenie użytkowe rusztowań
- jak sporządzić zapytanie ofertowe do firmy rusztowaniowej
- jakich błędów nie popełniać
Ciekawe materiały o rusztowaniach przygotowane przez praktyków znajdziesz na stronie Polskiej Izby Gozpodarczej Rusztowań https://www.pigr.pl/ oraz w wytycznych Porozumienia dla Bezpieczeństwa http://www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl/images/Standardy_BHP/Rusztowania_2.2.pdf
Zapraszam do wysłuchania odcinka 🙂