Z wyższych kondygnacji ścieki odprowadzono kamiennymi rurami o średnicy 24,5 cm, 28 cm i 34,5 cm.
System kanalizacji w pałacu umożliwiał szybkie i skuteczne odprowadzenie wody deszczowej oraz ścieków, co ciekawe standardy inżynierii sanitarnej nie zmieniły się znacznie od tamtego czasu.
Odwodnienie jest jednym z ważniejszych zagadnień zarówno na etapie budowy jak i późniejszego użytkowania. Klimat obecnie obfituje w gwałtowne opady o dużym nasileniu. Podtopienie działki na etapie budowy może doprowadzić do bardzo kosztownych usterek wraz z nierównomiernym osiadaniem fundamentów. Kiedy wprowadzisz się do Twojego wymarzonego domu nie chcesz wypompowywać wodę z piwnic czy z garażu po każdym większym opadzie deszczu, nie chcesz przecież aby woda wdarła się na parter, nie chcesz w końcu aby woda zniszczyła Twój ogród.
Rozwiązania stosowane przez budowniczych cesarza były niezwykle przemyślane oraz innowacyjne 1700 lat temu, w dzisiejszych czasach stosowane są podobne rozwiązania.
Klucz jest w kompleksowym spojrzeniu na problem i dokładnym wykonaniu systemu odwodnienia.
Możliwe rozwiązanie odprowadzenia wody deszczowej:
– Miejska czy gminna kanalizacja deszczowa
– Odprowadzenie do rowu
– Odprowadzenie do cieku
– Studnie chłonne
– Zbiorniki odparowujące (przy dużej działce)
– Drenaż rozsączający
– Zbiorniki podziemne
Zwróć uwagę na usytuowanie działki budowlanej. Dioklecjan wybrał miejsce blisko morza, o takim ukształtowaniu terenu, aby po pierwsze zaopatrywać pałac w niezbędną ilość wody pitnej, jednocześnie sprawnie odprowadzać ścieki i wodę deszczową poza mury pałacu.
Czy Twoja działka budowlana też spełnia te podstawowe wymagania?