Zawsze miałem problem z przygotowaniem specyfikacji technicznej STWIORB na konkretny projekt. Wiele specyfikacji można znaleźć w internecie, w swoich zasobach też kilka posiadam. W czym problem – mogłoby się wydawać. Jednak każdą specyfikację trzeba przystosować do wymogów kontraktu, często trzeba coś pozmieniać co zaburza cały szyk dokumentu.

Męczyłem się z tym potwornie za każdym razem. Ty też tak masz? Po przygotowaniu Specyfikacji Technicznych z różnych dokumentów, napisanych różną czcionką z odmiennym formatowaniem – obraz całości był tragiczny.

Uznałem że trzeba opracować sposób/metodę na tworzenie specyfikacji technicznej STWiORB. Nie chcę męczyć się z tym za każdym razem.

Jakby tak stworzyć szablon który będzie automatycznie numerował punkty i podpunkty specyfikacji. Gdyby tak jeszcze automatycznie dobierana była czcionka do zwykłego tekstu, punktów i podpunktów specyfikacji. Bajka – co nie?

Wcześniej nigdy nie korzystałeś z menu „Style” w programie Word? Ja też nie – do wczoraj, kiedy postanowiłem coś zrobić z rozjechanym dokumentem specyfikacji, który właśnie stworzyłem.

Nie mogłem na to patrzeć, dokument wyglądał jak SUV SSangYong (chyba kojarzysz ten model, który miał tylne lampy jak kieszenie w ogrodniczkach krecika z czeskiej kreskówki). Postanowiłem coś z tym zrobić. Utworzyłem szablon dokumentu specyfikacji technicznej z arkuszem stylów. Szablon zawiera podstawowe punkty które powinna zawierać specyfikacja zgodnie z rozporządzeniem.

Jak to działa?

Szablon zawiera sformatowane Style dla następujących części specyfikacji:

  • numeru i nazwy specyfikacji
  • punktów głównych specyfikacji
  • numerowanych podpunktów
  • normalnego tekstu

Uruchom plik Word, który jest do pobrania na końcu wpisu i wklej tekst Twojej specyfikacji STWiORB. Istniejący w pliku teks jest tylko przykładem żeby widać było jak będzie wyglądała specyfikacja. Po wklejeniu Twojego tekstu wykasuj istniejący przykład.  Następnie zaznacz odpowiednie fragmenty tekstu które chcesz sformatować i wybierz odpowiadający styl.   Za pomocą zaprojektowanych stylów szybko dostosujesz dokument do określonego standardu pomimo wklejania tekstów źródłowych w różnych stylach. Wystarczy że wkleisz jako „Zachowaj tylko tekst (T)” a w następnym kroku nadasz odpowiednie style punktom głównym i podpunktom.

Tak przygotowany dokument będzie miał spójny, profesjonalny wygląd, a edycję specyfikacji zrobisz szybko i sprawnie.

Nagłówek i stopka

Na wstępie dostosuj nagłówek i stopkę do Twojego kontraktu. W tym celu otwórz szablon specyfikacji technicznych w programie Word, najedź kursorem w obszar nagłówka i naciśnij  2 razy lewym przyciskiem myszy. Teraz możesz edytować nagłówek oraz jeśli przewinisz myszką niżej to również stopką. Uzupełnij dane odpowiednio do twojego kontraktu/budowy.

rys. 1 STWIORB naglówek
rys. 2 STWIORB stopka

Po zakończeniu edycji nagłówka i stopki naciśnij 2 razy lewym klawiszem myszki w obszar strony (poza nagłówkiem i stopką), aby przełączyć się pomiędzy edycją nagłówka a stroną Word.

Numer i nazwa specyfikacji

Wpisz odpowiedni numer specyfikacji i nazwę. Tekst jest sformatowany jako „Nazwa” czcionka Arial 14, pogrubiona, kolor niebieski, wielkie litery.

rys. 3 STWIORB numer i nazwa

Punkty główne specyfikacji

W szablonie sformatowano punkty główne specyfikacji zgodnie z przyjętym standardem:

  1. Wstęp
  2. Materiały
  3. Sprzęt
  4. Transport
  5. Wykonanie robót
  6. Kontrola jakości robót
  7. Obmiar robót
  8. Odbiór robót
  9. Podstawa płatności
  10. Przepisy związane

Punkty główne specyfikacji możesz dowolnie zmieniać, ale zalecam pozostawienie takiego układu, który jest prosty i przez to czytelny.

Sformatowano jako „Punkty główne”, czcionka Arial 11, pogrubiona, wielkie litery.

rys. 4 STWIORB punkty główne

Podpunkty specyfikacji

Podpunkty specyfikacji sformatowano jako „Podpunkt” (dziwne prawda?), czcionka Arial 11, pogrubiona.

rys. 5 STWIORB podpunkty

Podpunkty należy kształtować indywidualnie wg uznania. Jeżeli wszystkie podpunkty zostaną sformatowane jak we wzorze wówczas automatycznie utworzy się numeracja podpunktów co jest bardzo wygodne przy kopiowaniu treści specyfikacji z innych źródeł. Wystarczy usunąć numerację z kopiowanego tekstu i sformatować podpunkty. Szablon utworzy nową poprawną numerację.

Tekst specyfikacji

Tekst specyfikacji sformatowano jako „Normalny”, czcionka Arial 11.

W miejscu przykładowego tekstu Lorem Ipsum wstaw dowolny tekst specyfikacji wpisany z klawiatury lub wklejony z innego dokumentu. Po wklejeniu tekstu o różnych formatach, czcionkach czy wymiarach wystarczy na koniec zaznaczyć cały tekst pomiędzy Podpunktami lub Punktami głównymi i wcisnąć w menu Style formatowanie jako „Normalny”. Formatowanie tekstu zmieni się na jednolite – i o to chodzi, żeby dokument wyglądał przyzwoicie. „

rys. 6 STWIORB tekst

Podsumowanie

Szablon specyfikacji technicznej STWIORB, który przedstawiłem w tym wpisie używam osobiście na budowie. Pobierz załącznik i Ty również zautomatyzuj swoją pracę 🙂

Więcej na temat tworzenia STWIORB znajdziesz we wpisie: https://www.soltysbuduje.pl/co-to-jest-stwiorb-i-jak-zrobic-poprawnie/

Zrobisz mi wielką frajdę gdy podzielisz się tym wpisem na LinkedIn lub Facebooku 🙂

Pozdrawiam Cię serdecznie, Cześć 🙂